Polska wolna od atomu
NIE dla energii jądrowej
Blog
RSS
Warto przypomnieć
18/01/2012 04:03:44
Film BITWA O CZARNOBYL

Film NAPROMIENIOWANI
O ludziach zamieszkujacych dawny poligon nuklearny w Kazachstanie

Film SKUTKI BRONI URANOWEJ

 
Muzyka przeciw atomowi 2
18/01/2012 03:59:28
4P: Bunt Maszyn - protest song
Ostateczny Krach Systemu Pożyczyć Kasę Małemu
31/08/2011 20:25:49

Jak korporacje manipulują polityką. Obejrzyj koniecznie, by nie dać się nigdy więcej omamić!

Zaproszenie od Profesora Dakowskiego
16/05/2011 20:11:54
Mili Państwo!

Będę w Telewizji TRWAM we środę, 18 -go (od 18-15) i w Radio Maryja (Rozmowy Niedokończone) (po 21-szej)
 

Temat: Energetyka rozproszona i odnawialna - a plany energetyki jądrowej . KOSZTY

 

Proszę zawiadomić różnych przeciwników EJ, by wchodzili na antenę,
szczególnie Zielonych, bo przecie chyba nie słuchiwują RM...
A od naszego odzewu zależy sukces audycji
 
Pozdrawaim
Mirosław Dakowski
Nobliści przeciwko atomowi
29/04/2011 18:45:12

Dziesięciu laureatów Nagrody Nobla wezwało 26 kwietnia światowych przywódców do poczynienia inwestycji w odnawialne źródła energii. List otwarty został wysłany do 31 szefów rządów i państw, które obecnie inwestują w energetykę jądrową lub rozważają zainicjowanie projektów jądrowych. Data publikacji listu nie jest przypadkowa i zbiegła się w czasie z 25 rocznicą katastrofy w Czarnobylu.

„Nadszedł czas, żeby zdać sobie sprawę z tego, że elektrownie jądrowe nie są czystym, bezpiecznym ani tanim źródłem energii” – napisali w liście nobliści. „Wierzymy że wycofanie się z użycia energii atomowej przyniesie przyszłym pokoleniom, a także mieszkańcom Japonii, którzy wycierpieli tak wiele, bezpieczeństwo i pokój”.

Pełna treść listu jest dostępna tutaj.

Za:  www greenpeace.pl

Relacja z Łodzi
29/04/2011 17:50:06
W godzinach popołudniowych łódzkie środowiska anarchistyczne i ekologiczne rozpoczęły już po raz trzeci w ostatnich dniach akcje przeciwko planom budowy elektrowni atomowej w Polsce. Kilka dni wcześniej odbyła się pikieta i spotkanie w jednym z łódzkich klubów z weteranem protestów antyatomowych, Januszem Waluszką.
Tym razem przeciwnicy zgromadzili się w centrum miasta na Placu Wolności, gdzie przemawiano do zgromadzonej publiczności i Łodzian, informując o zagrożeniach i kosztach inwestycji atomowej w naszym kraju. Następnie pochód ruszył ul. Piotrkowską symbolicznie wywożąc na taczkach atomowe beczki, za którymi niesiono transparent „Czernobyl 1986 Fukushima 2011 teraz Polska?".

Pochód po 40 minutach przy dźwiękach samby dotarł do pasażu Rubinsteina, gdzie ponownie odbył się odczyt i rozdawanie ulotek przechodniom. Po kilkunastu minutach zgromadzeni w tym miejscu rowerzyści ruszyli karawaną rowerową do Rogoźna, gdzie wieczorem odbyło się ognisko i impreza integracyjna.

 
Protest w Gdańsku
29/04/2011 17:46:48
Kilkadziesiąt osób demonstrowało  w centrum Gdańska przeciw budowie w Polsce elektrowni atomowej.
Przebrani w białe kombinezony ochronne demonstranci rozwinęli taśmę, którą ogrodzili kilkudziesięciometrowy obszar. Przez megafon odczytywali zalecenia dotyczące sposobu postępowania w sytuacji awarii elektrowni jądrowej. Częstowali napojem imitującym płyn Lugola. Wokół szybko zaczęli gromadzić się ludzie.

- Są trzy powody dla, których sprzeciwiamy się budowie elektrowni, – tłumaczył Filip Duda z Pomorskiej Inicjatywy Antynuklearnej, - oprócz bezpieczeństwa, to brak ekonomicznego uzasadnienia i fakt, że do dziś nie potrafimy sobie radzić z odpadami radioaktywnymi.

Tłumaczył, że nie bierze się pod uwagę kosztów gospodarowania odpadami i przyszłych gigantycznych kosztów rozbiórki „atomówki”.

- Wmawia nam się, że to krok w kierunku uniezależnienia energetycznego, tymczasem w Polsce nie ma eksploatowanych złóż uranu i paliwo do reaktorów będziemy musieli sprowadzać z zagranicy – mówił Duda.

Weteran demonstracji przeciw budowie elektrowni w Żarnowcu w latach osiemdziesiątych, odczytał tekst protestu przeciw decyzji ówczesnych, komunistycznych władz, o rozwoju energetyki jądrowej. Jak stwierdził, tekst „równie dobrze pasuje do dzisiejszej sytuacji”.

- Organizowaliśmy cotygodniowe demonstracje, wreszcie głodówkę protestacyjną. Odbyło się referendum, które wygraliśmy. Teraz też wygramy – zapowiadał.

Problemem, który szczególnie podkreślali demonstranci jest brak rzetelnej i uczciwej debaty publicznej.

- Decyzja o budowie elektrowni jest nam narzucona i poparta nie rzeczowymi argumentami, tylko rządową, kosztowną propagandą – tłumaczyli demonstranci.

- Światło w domu bez atomu! Atom nie przejdzie! - skandował tłum.

za: www.wybrzeze24.pl
Protest w Poznaniu
29/04/2011 16:49:18

Na ulicy Półwiejskiej poznańska Federacja Anarchistyczna zorganizowała protest przeciwko rozwojowi energetyki jądrowej pod hasłem: „Czarnobyl, Fukushima, Klempicz – elektrownie atomowe nie są i nie będą bezpieczne”.
W akcji wzięło udział kilkadziesiąt osób i towarzyszyło jej duże zainteresowanie ze strony przechodniów i lokalnych mediów. Do protestu przyłączyła się poznańska Samba oraz Jedzenie Zamiast Bomb rozdając wegański poczęstunek.
We wcześniej wydanym oświadczeniu poznańska Federacja Anarchistyczna podkreślała, że elektrownie atomowej funkcjonujące nawet w krajach o zaawansowanej technologii, nie są bezpieczne, czego awaria w japońskiej Fukushimie jest najlepszym dowodem. Dziś faktyczne poparcie dla tego rodzaju rozwiązań jest nawet mniejsze niż w drugiej połowie lat 80. - po katastrofie w Czarnobylu. Na początku lat 90., po serii masowych i gwałtownych niekiedy protestach społecznych przeciwko energetyce j jądrowej (w tym przede wszystkim w Gdańsku, Poznaniu, Gorzowie i Wrocławiu), oraz przegranym w ówczesnym województwie gdańskim referendum, władze musiały wycofać się z planów budowy reaktorów w Żarnowcu, Klempiczu i Darłowie.
Protesty odbyły się w wielu innych miastach w Polsce w tym Gdańsku,
Częstochowie, Warszawie, Krakowie, Szczecinie, Łodzi. Trwa też seria dużym manifestacji na całym świecie. Wczoraj demonstrowało przeciwko energetyce jądrowej na granicy francusko-niemieckiej ponad 100 tys. osób.


Poznańska Federacja Anarchistyczna będzie kontynuowała antyatomową kampanię m.in. poprzez akcje informacyjno-plakatowe.

W rocznicę awarii elektrowni atomowej w Czarnobylu, poza demonstracją odbył się szereg innych akcji antyatomowych. Między innymi przy ulicy Półwiejskiej wyklejony został billboard  z hasłem „Elektrownie atomowe nie są bezpieczne”, a w całym mieście (w szczególności przed urzędami państwowymi) pojawiły się żółte pojemniki mające symbolizować „atomowe puszki na odpady radioaktywne”.

za: rozbrat.org
Relacja filmowa z protestu w Poznaniu, zorganizowanego przez Federację Anarchistyczną.

 

Warszawa: Demonstracja w rocznicę katastrofy w Czarnobylu
27/04/2011 15:06:25

W dniu 26.06.11, w 25tą rocznicę katastrofy w Czarnobylu, odbyła się w Warszawie godzinach 11.30-13.30 manifestacja antynuklearna. Obecni byli przedstawiciele różnych organizacji m.in. Inicjatywy Antynuklearnej, Greenpeace, Pracowni Na Rzecz Wszystkich Istot, Zielonych 2004, Fundacji Dzika Polska oraz liczne osoby nie zrzeszone z rozmaitych środowisk i w bardzo szerokim przedziale wiekowym. Przeplatane przemarszem wiece odbyły się pod Ministerstwem Gospodarki, Urzędem Rady Ministrów oraz Ambasadą Ukrainy, gdzie zapalono znicze i chwilą ciszy uczczono pamięć ofiar katastrofy. Część uczestników, po oficjalnym zakończeniu akcji, udała się jeszcze w pod Ambasadę Japonii aby uczcić ofiary Fukushimy.

Wśród licznych mówców byli m.in. weteran dawnych protestów antynuklearnych z czasów Ruchu Wolność i Pokój Jarema Dubiel – obecnie aktywista Inicjatywy Antynuklearnej oraz Profesor Mirosław Dakowski - fizyk rozszczepienia, którego dogłębna wiedza doprowadziła do opowiedzenia się przeciwko energetyce jądrowej.

Poruszano tematy nie tylko zagrożeń ewentualną awarią, ale też skażenia będącego wynikiem w miarę bezawaryjnego funkcjonowania elektrowni atomowej, odpadów radioaktywnych, powiązań militarnych, czy wreszcie wysokiej nieopłacalności takiej technologii, od której znaczna część świata odchodzi. Wytykano elitom władzy ignorancję w temacie, niedopuszczanie do merytorycznej debaty publicznej, lekceważenie opinii publicznej oraz zdania ekspertów nie będących atomowymi lobbystami, antydemokratyczny tryb podejmowania decyzji.

Zainteresowanie ze strony mediów było spore, frekwencja też nienajgorsza jak na polskie warunki i malo dogodną porę.

za: www.ian.org.pl

Relacja filmowa
 

Muzyka przeciw atomowi
26/04/2011 06:37:04

Skunkheads "Nie chcemy atomu w naszym domu"

26 kwietnia - Dzień Ogólnopolskiego protestu
21/04/2011 06:06:02

Demonstracje planowane na 26.04:

Gdańsk, pod Kinem „Krewetka”, godz. 17.00

Lubartów, Plac pod Sezamem, godz. 14.00

Łódź, Plac Wolności, godz. 11.00

Katowice, ul. Mariacka, Pod Złotym Osłem, godz. 12.00

Kraków, Rynek Główny, pod pomnikiem Adama Mickiewicza, godz. 14.00

Poznań,  ul. Półwiejska, Pod Starym Marychem, godz. 15.30

Warszawa, Plac Trzech Krzyży 3/5, pod Ministerstwem Gospodarki, godz. 11.30

Wrocław, Plac Powstańców Warszawy 1-3, pod Urzędem Wojewódzkim, godz. 13.00

z archiwum polskiego graffiti 

Demonstracja FEDERACJI ANARCHISTYCZNEJ w Częstochowie w najbliższą sobotę (23.04)
20/04/2011 11:19:10
23 kwietnia, godz. 14:00
Częstochowa, skrzyżowanie Al.NMP z Al. Wolności (kwadraty)

Pikieta rocznicowa FEDERACJI ANARCHISTYCZNEJ:
STOP ENERGETYCE JĄDROWEJ !!!

Przyjdź!
ŁÓDZKIE DNI AKCJI ANTYATOMOWYCH - 25 ROCZNICA WYDARZEŃ W CZERNOBYLU
19/04/2011 12:57:37
TYLKO ZIELONA ENERGIA
1986 - CZARNOBYL, 2011 - FUKUSHIMA, TERAZ POLSKA?
Ideą manifestacji jest chęć promowania odnawialnych źródeł energii - słońca, wiatru, wody, ziemi - i sprzeciw wobec planów budowy elektrowni atomowych w Polsce. 26 kwietnia został uznany przez ONZ za dzień pamięci ofiar energii atomowej w 25 rocznicę katastrofy w Czarnobylu.
...Poruszymy najistotniejsze kwestie dotyczące energii jądrowej:
- koszty ekologiczne i społeczne;
-- związek z bronią masowego rażenia;
--- alternatywne źródła energii;
---- brak demokratycznej dyskusji - propaganda rządowa.


22 kwietnia, godzina 17, Kryzysowa Kawiarnia Sztuki
Spotkanie z Januszem Waluszko, weteranem protestów przeciwko budowie elektrowni atomowej w Żarnowcu.
Gość będzie opowiadał o protestach przeciwko Elektrowni Jądrowej Żarnowiec, które miały miejsce w latach 80. i 90., o tym, dlaczego dziś jest przeciwny energii atomowej ze społecznego punktu widzenia, a także o tym, co w pracy współczesnego historyka czyni przyszłość teraźniejszością (w kontekście EJ a propos pracy "Przyczyny skuteczności protestu przeciw budowie Elektrowni Jądrowej Żarnowiec", 1985-1990).

26 kwietnia, godzina 11, Plac Wolności
Demonstracja antyatomowa. Zaczynamy od wiecu na którym nakreślimy problem, powiemy dlaczego protestujemy a także przedstawimy nasze postulaty. Godzinę później, czyli o 12 zaczniemy przemarsz w kierunku Pasażu Schillera, skąd po kolejnej godzinie zaangażowana karawana rowerowa wyjedzie do Rogóźna.


KARAWANA ROWEROWA
Po manifestacji zapraszamy wszystkich rowerzystów na ognisko i piknik w okolice Rogóźna pod Łodzią, gdzie znajdują się niewykorzystane zasoby energii geotermalnej i wód mineralnych. Trasa będzie liczyła około 40km w jedną stronę w większości mało uczęszczanymi drogami. Nocleg planujemy we własnych namiotach, obowiązuje zrzutka na jedzenie w wysokości 10 zł/osoby. Informacje i zapisy: 26kwietnia@riseup.net, Maciej 722051880.

Więcej informacji, zgłoszenia:
26kwietnia@riseup.net
Demonstracja w Krakowie w najblższą sobotę
14/04/2011 00:14:17

16 kwietnia, w sobotę, o godzinie 12.00,  pod pomnikiem Adama Mickiewicza na Rynku Głównym  w Krakowie, wystartuje demonstracja antyatomowa.
Przyjdź!

Stanowisko Instytutu na rzecz Ekorozwoju
04/04/2011 12:31:19
Stanowisko Instytutu na rzecz Ekorozwoju
w sprawie „Prognoza oddziaływania na środowisko Programu polskiej energetyki jądrowej”
przygotowaną na zlecenie Ministra Gospodarki przez firmę Fundeko Łukasz Szkudlarek
 
Konkluzja Końcowa
Niniejsza Prognoza w istotnej swojej części nie stanowi rzeczywistej Prognozy ale propagandowy materiał służący przekonaniu, że energetyka jądrowa jest najlepszym i bezpiecznym rozwiązaniem. Podważa to obiektywizm całego opracowania. Za nieprawidłowe uznać należy niedokonanie oceny potencjalnych skutków dla środowiska, ludzi i dóbr materialnych największej możliwej awarii tzw. poziom 7 wg skali INES. Za niedopuszczalne uznać należy całkowite zlekceważenie problematyki odpadów promieniotwórczych zarówno w świetle obaw społecznych jak i prowadzonej w tym zakresie polityki UE. Kluczowym elementem każdej Prognozy jest rzetelne przedstawienie alternatywy, a niestety przedstawiona alternatywa wpisuje się w całość budowania obrazu, że energetyka jądrowa jest najlepszym rozwiązaniem. W szczególności brak zwrócenia uwagi, że Program polskiej energetyki jądrowej nie jest w stanie rozwiązać palących problemów takich jak zaspokojenie wzrastających potrzeb energetycznych już po roku 2015 ani także przyczynić się do wypełnienia Pakietu energetyczno-klimatycznego w perspektywie roku 2020. Jednocześnie za słabo udokumentowane należy uznać koszty inwestycyjne i eksploatacyjne, które przy głębszej analizie okazują się najwyższe przy rozwoju energetyki jądrowej niż przy innych opcjach. Brak zwrócenia uwagi na możliwości budowanie przewagi konkurencyjne polskiej gospodarki w oparciu o szeroki program poprawy efektywności jak i także produkcji urządzeń i rozwoju energetyki rozproszonej, co w konsekwencji może prowadzi do utworzenia w perspektywie roku 2030 nawet do 500.000 miejsc pracy. Biorąc to wszytko pod uwagę za konieczne uznajemy odrzucenie tej Prognozy jako tendencyjnej i niespełniającej wymogów stawianych tego typu dokumentom oraz powołanie niezależnego zespołu do przygotowania prawidłowego i rzetelnego opracowania.
Protesty w Darłowie
26/03/2011 22:41:12

Na nowo ruszyły protesty przeciwników budowy elektrowni atomowej pod Darłowem. Na przygotowanych plakatach pojawił się już motyw japońskiej Fukushimy.
- Od wczoraj w Darłowie i okolicy wywieszamy nową serię plakatów. Ich hasłem przewodnim jest to, że nie ma bezpiecznych technologii – mówi Bogusław Strack, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Wicie, główny organizator antyatomowych protestów. Wydrukowano ponad 300 plakatów i kilkaset naklejek na samochody.
– Nie ukrywam, że motorem napędowym do działania były ostatnie wydarzenia w Japonii, które udowodniły wszystkim, że zagrożenie zawsze istnieje – podkreśla Strack.
Pierwsza seria protestów pod Darłowem miała miejsce w ubiegłym roku, krótko po tym, gdy okazało się, że pobliski Kopań zajmuje trzecie miejsce na liście potencjalnych lokalizacji elektrowni atomowych w Polsce. Przeciwnicy atomu zorganizowali kilka akcji na głównym placu Darłowa, podczas których zebrali około trzech tysięcy podpisów osób sprzeciwiających się sąsiedztwu reaktorów. 
 Więcej...

Zarezerwuj czas 26 kwietnia!
21/03/2011 20:18:56

Zapraszamy na demonstrację za powrotem do koncepcji rozwoju rynku energii pochodzącej z odnawialnych źródeł i przeciw budowie w Polsce elektrowni jądrowych.
Początek: godzina 11.30, 26 kwietnia 2011 r. Plac Trzech Krzyży, przed Ministerstwem Gospodarki.
Organizacje zainteresowane wzięciem udziału w przygotowaniu demonstracji zapraszamy do udziału w spotkaniach w każdą środę, godz. 19.00,
Green Peas eco bar & coffe, ul. Szpitalna 5 w Warszawie oraz do kontaktu mailowego. 

You are invited to a demonstration for a return to the concept of a developing energy market based on renewable resources and against the building of Nuclear Power Stations of Poland.
The demonstration starts  at 11.30 am on 26.th April 2011, at the Place Trzech Krzyży (sqare of the Three Crosses) in front of the Ministry of Economy.
Organisations intersted in toking a part in organising this demonstration are invited to attend meetings held every Wednesday at 19.00 in the
Green Peas eco bar&coffe on 5 Szpitalna street, Warsaw, or may contact us via e-mail.

Wir laden alle Interessenten zu einer Demonstration für die Rückkehr zum Konzept der Entwicklung eines auf erneuerbarer Energiequellen basierenden Energiemarktes und gegen den Bau von Kernkraftanlagen in Polen.
Beginn: 11.30 Uhr, 26. April 2011, auf dem Plac Trzech Krzyży in Warschau vor dem Gebäude des Wirtschaftsministeriums.
Organisationen, die an der Mithilfe der Vorbereitung dieser Demonstration interessiert sind, laden wir zur Teilnahme an unseren Meetings ein, die jeden Mittwoch um 19 in der
Green Peas Eco Bar ul. Szpitalna 5 in Warschau stattfinden. Wir bitten außerdem um Kontaktaufnahme per E-Mail.

Nous vous invitons à la manifestation en appui au développement de l'énergie renouvelable et contre la construction de centrales nucléaires en Pologne. Le samedi 26 avril à 11.30 h, La Place des Trois Croix à Varsovie, devant la Chambre de Commerce.
Chaque mercredi à 19h, nous invitons les organisations qui peuvent prendre part aux préparations de la manifestation.
Green Peas eco bar & coffe, rue Szpitalna 5 à Varsovie.  Vous pouvez aussi nous contacter par e-mail.

Приглашаем на демонстрацию в защиту концепции развития рынка энергии, получаемой из возобновляемых источников, против строительства в Пошьше ядерных электростанций.
Начало: 11:30, 26 апреля, 2011 г., площадь Трех Крестов в Варшаве, перед зданием Министерства Экономики.
Организации, заинтересованные в принятии участия в демонстрации, приглашием поучаствовать во встречах, организуемых в каждую среду, в 19:00 по адресу:
Green Peas eco bar & coffe, ul. Szpitalna 5 в Варшаве. С нами можно связаться по электронной почте

Σας προσκαλούμε σε μια διαδήλωση εναντίον του κτιρίου των Πυρηνικών Σταθμών της Πολωνίας,
και για την επιστροφή στην ιδέα μιας αναπτυσσόμενης αγοράς ενέργειας που βασίζεται σε ανανεώσιμες πηγές.
Η επίδειξη αρχίζει στις 11.30 π.μ.... την 26.th Απριλίου 2011 το μερος:(πλατεια των Τριών Σταυρων) μπροστά από το Υπουργείο Οικονομίας.
Οργανώσεις που ενδιαφέρονται να αναλάβουν ενα ρόλο στην οργάνωση αυτής
της διαδήλωσης καλούνται να παρίστανται στις συνεδριάσεις που
πραγματοποιούνται κάθε Τετάρτη στις 19.00 στο μπαρ
Green Peas eco bar
/ cafe στην οδο 5 Szpitalna
, Βαρσοβία, ή να επικοινωνήσετε μαζί μας
μέσω e-mail

Czy Rząd sobie z nas kpi?
21/03/2011 17:53:27
Art. 5
Rzeczpospolita Polska strzeże niepodległości i nienaruszalności swojego terytorium, zapewnia wolności i prawa człowieka i obywatela oraz bezpieczeństwo obywateli, strzeże dziedzictwa narodowego oraz zapewnia ochronę środowiska, kierując się zasadą zrównoważonego rozwoju.
Art. 68
4. Władze publiczne są obowiązane do zwalczania chorób epidemicznych i zapobiegania negatywnym dla zdrowia skutkom degradacji środowiska.
Art. 74
1. Władze publiczneprowadzą politykę zapewniającą bezpieczeństwo ekologiczne współczesnemu i przyszłym pokoleniom.
2. Ochrona środowiska jest obowiązkiem władz publicznych.
3. Każdy ma prawo do informacji o stanie i ochronie środowiska.
4. Władze publiczne wspierają działania obywateli na rzecz ochrony i poprawy stanu środowiska.
Art. 86
Każdy jest obowiązany do dbałości o stan środowiska i ponosi odpowiedzialność za spowodowane przez siebie jego pogorszenie. Zasady tej odpowiedzialności określi ustawa.
Protest w Gdańsku
21/03/2011 15:57:29
W niedzielę, 20 III 2011, odbyła się w Gdańsku pierwsza demonstracja organizowana przez Pomorską Inicjatywę Antynuklearną – nową grupę skupiającą przeciwników planów rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. Akcja miała na celu zwrócenie uwagi opinii publicznej nie tylko na szereg niebezpieczeństw i kosztów związanych z funkcjonowaniem elektrowni atomowych, ale również na brak debaty społecznej na tak istotny temat, pomijanie uczestnictwa obywateli w podejmowaniu taki istotnej decyzji i przekłamania w przedstawianiu opinii publicznej zagadnienia energetyki jądrowej.
            Demonstrację rozpoczęto przy Złotej Bramie, gdzie przemawiał Janusz Waluszko, czynny uczestnik protestów przeciw budowie EJ Żarnowiec w latach 1988-89. Zwrócił on uwagę na analogię w podchodzeniu do energetyki jądrowej przez władze komunistyczne oraz neoliberalne, zarówno w latach PRL jak i dziś: podejmowanie decyzji ponad głowami społeczeństwa, poświęcanie ogromnych nakładów finansowych na inwestycje wątpliwe ekonomicznie, lekceważenie zagrożeń, które niesie z sobą energetyka jądrowa. Następnie, przy rytmach trójmiejskiej Samby uczestnicy przemaszerowali ulicą Długą i Długim Targiem rozdając ulotki, skandując, oraz zbierając podpisy od przeciwników rozwoju EJ w Polsce (petycje brane były też przez przechodniów, którzy deklarowali, że będą zbierać samodzielnie podpisy w swoim kręgu znajomych). Demonstranci, w nawiązaniu do święta Pierwszego Dnia Wiosny, przygotowali marzannę będącą w tym przypadku symbolem „złej energii” - zła, którego chcą się pozbyć.
            Demonstrację zakończono wracając pod Ratusz Głównego Miasta, gdzie ponownie przemawiano. Tym razem mówcy kładli nacisk na szczegółowe negatywne aspekty związane z energetyką jądrową: kwestie związane z bezpieczeństwem i kosztami związanymi z zapewnieniem jego odpowiedniego poziomu, z pozbywaniem się odpadów wysoko radioaktywnych, stanie sieci przesyłowej kraju, oraz alternatywach jakie można zaproponować Polsce, dysponując tak pokaźnymi środkami, jakie przeznaczył rząd na plan rozwoju energetyki jądrowej w Polsce.
Kolejna demonstracja w Gdańsku odbędzie się 26 kwietnia, w 25. rocznicę katastrofy w Czarnobylu.

Pomorska Inicjatywa Antynuklearna w Panoramie.

Film z demonstracji w Gańsku.

Artykuły:

Nasze Miasto

Wybrzeże24

 

Protest Federacji Anarchistycznej
20/03/2011 13:01:01
W sobotnie popołudnie kilkudziesięcioosobowa grupa aktywistów protestowała w Łodzi przeciwko budowie elektrowni atomowej w Polsce. Część uczestników miała na twarzach maski przeciwgazowe i rozdawała łodzianom ulotki informujące o niebezpieczeństwach energetyki atomowej. „Chcemy poinformować społeczeństwo o skutkach, zanim decyzje zapadną i rząd zdecyduje o budowie elektrowni. Wbrew temu, co mówią eksperci, nie będzie ona ani nowoczesna, ani w pełni bezpieczna. W każdym reaktorze są pierwiastki promieniotwórcze, które mogą skazić środowisko” - mówił przez megafon Łukasz Nawrot z Federacji Anarchistycznej Łódź. Aktywiści żądali ogólnokrajowej debaty a następnie referendum, które dałoby odpowiedź czy społeczeństwo rzeczywiście chce budowy tak niebezpiecznego źródła energii.
za Centrum Informacji Anarchistycznej
46 element(y|ów) 1  2  3 


 
Najnowsze wiadomości
Nadchodzące wydarzenia
luty, 2011
marzec, 2011
kwiecień, 2011
maj, 2011
sierpień, 2011
styczeń, 2012
luty, 2012
marzec, 2012
kwiecień, 2012
sierpień, 2012
kwiecień, 2013
maj, 2013
czerwiec, 2013
lipiec, 2013
październik, 2013
grudzień, 2013
luty, 2014
BlogKoalicja Antyatomowa