Polska wolna od atomu
NIE dla energii jądrowej
Najnowsze wiadomości
RSS
Kino AtomStop.pl
10/02/2014 21:23:10
AtomStop.pl zaprasza do obejrzenia nowych filmów własnej produkcji.

"Bitwa o referendum" - rozmowa Macieja Klimowicza z Tomaszem Borewiczem, jednym z głównych organizatorów zwycięskiego referendum w Województwie Pomorskim przeprowadzonego  27-.go maja 1990 r.

"Obca energia, obcy system" - rozmowa Tomasza Borewicza z Profesorem Mirosławem Dakowskim o prawdziwych przyczynach realizacji w Polsce programu jądrowego.

WOLNOŚĆ OD ATOMU PRAWEM CZŁOWIEKA Demonstracja antynuklearna Sopot, 17.12 g.15
14/12/2013 12:33:41

          WOLNOŚĆ  OD  ATOMU – PRAWEM  CZŁOWIEKA!

      Energetyka jądrowa w demokratycznych państwach Europy bankrutuje. Jako idea źródła taniej, czystej i bezpiecznej energii elektrycznej skompromitowała się po tragediach Czarnobyla i Fukushimy. Bankrutuje również w sensie ekonomicznym: państwa UE – najlepsi do tej pory protektorzy i inwestorzy koncernów jądrowych, z różnych powodów (nadwyżka wyprodukowanej energii elektrycznej,  wzrost znaczenia odnawialnych źródeł energii, kwestie bezpieczeństwa) odchodzą od programów atomowych. Wg  nieoficjalnych komunikatów wstrzymana została również budowa rosyjskiej „jądrówki” pod Kaliningradem.

    Koncerny jądrowe, którym kurczą się rynki zbytu, znalazły zagorzałego orędownika swoich interesów w postaci rządu Donalda Tuska. Samo propagowanie energetyki  jądrowej to wydatek rzędu 80 mln zł  z budżetu państwa rocznie! Również z naszej kieszeni opłacamy pracowników spółek państwowych mających budować przyszłą „jądrówkę”. Nie wiadomo kiedy (jeśli w ogóle) zacznie ona produkować energię, ale nie przeszkadza to w uzyskiwaniu wysokich – nieprzystających do sytuacji ogarniętego kryzysem gospodarczym kraju – wynagrodzeń, np. Aleksander Grad, b. minister skarbu u Donalda Tuska, a obecnie prezes PGE Energia Jądrowa otrzymuje oficjalnie blisko  50 tys. zł. miesięcznie!

     Kolejnym etapem zacieśniania współpracy będzie spotkanie się przedstawicieli najbardziej liczących się instytucji i koncernów (m.in. rosyjski Rusatom, amerykańsko – japoński G.E. Hitachi, francuska AREVA, WANO – Światowe Stowarzyszenie Operatorów Jądrowych) z reprezentantami naszego lobby atomowego (w tym i z Gradem) w ramach Forum Energetycznego w Sopocie (16-18.12).

     Jeden z organizatorów  Forum tak określił cele tego spotkania:

   „W Sopocie na Forum Energetycznym mamy wszystkich największych graczy z Europy, USA, Azji i Rosji. Gdyby oni nie wierzyli w to, że w Polsce projekt o nazwie elektrownia atomowa może się udać, to z pewnością by nie przyjechali.”

    Nie chodzi tu tylko o losy przyszłego „Żarnowca” ani też kształtowania propagandowego wizerunku energetyki jądrowej jako rzekomo ekologicznej, bezpiecznej i koniecznej dla Polski a zarazem przeżywającej swój rozkwit na całym świecie. Nieprzypadkowo jeden z paneli dyskusyjnych został zatytułowany: Energetyka Jądrowa – współpraca czy konkurencja? Jednym z celów tego spotkania jest bowiem określenie wspólnej strategii współpracy finansowo-technologicznej między państwami Europy Środkowej a koncernami atomowymi, rozbudowy istniejącego stanu elektrowni jądrowych oraz dystrybucji wytworzonego w ten sposób prądu (rozważa się m.in. budowę nowej „jądrówki” na Litwie, która dostarczałaby energię na Łotwę, Polskę i Słowację).

    Stoimy przed wielkim zagrożeniem – współpracy (do tej pory często konkurencyjnych) koncernów energetycznych, które wykorzystując odpowiednie dyrektywy UE dotyczące ochrony środowiska i klimatu, będą na obszarze Europy Środkowej ratować swoje podupadające finanse, działając w tym celu w ścisłym związku z elitami władzy, dla których przemysł jądrowy (wbrew deklarowanym hasłom o ochronie środowiska) to przede wszystkim wzmocnienie kontroli społecznej i gospodarczej oraz solidne zyski.

Przyjdź wyrazić swój sprzeciw wobec groźnego dla środowiska, zdrowia, gospodarki i demokracji atomowego dyktatu! Przynieś ze sobą transparenty, bębny, piszczałki, kostiumy mutantów... (cokolwiek, co uznasz za stosowne na tą okazję) – ale pamiętaj, że manifestacja ma charakter pokojowy! Prosimy o przyniesienie sporządzonej wg własnego pomysłu atomowej bombki pod choinkę prosto ze „Świerku”.

Zapraszamy do Sopotu na ul. Powstańców Warszawy 10 (przed Hotelem „Sheraton”, niedaleko molo) we wtorek 17 grudnia o godz. 15.

Jeśli możesz, przekaż to zaproszenie dalej do jak największej ilości osób!

Małgorzata Wyrwicz (Inicjatywa Antynuklearna)

Michał Błaut (Pomorska Inicjatywa Antynuklearna)

Tomasz Borewicz (d. „Belfer”, WiP Gdańsk)

Filip Duda (Pomorska Inicjatywa Antynuklearna)

Wiktor Sadłowski (Pomorska Inicjatywa Antynuklearna)

Janusz P. Waluszko (d. RSA)

Bogdan Kochanowski (Obywatelski Sojusz Antyatomowy)

 

Demonstracja antynuklearna WOLNOŚĆ OD ATOMU PRAWEM CZŁOWIEKA na facebooku.

 
CBA zawiadamia prokuraturę o nadużyciach w PGE Energia Jądrowa 1
20/05/2013 23:04:18

Jak podaje Forbes,  CBA twierdzi, że byli prezesi - Tomasz Zadroga i Witold Dróżdż są winni wyrządzenia w spółce szkody wielkich rozmiarów. Zgodnie z zapisami kodeksu karnego grozi za to do 10 lat więzienia.

W  wyniku  zakończonej kontroli w zakresie udzielania zamówień publicznych w latach 2010-2012 w PGE Energia Jądrowa,  dzisiaj CBA złożyło w prokuraturze zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Wg  Forbes  9 maja tego roku na ręce Dariusza Korneluka, szefa Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie wpłynęło zawiadomienie Pawła Wojtunika, szefa CBA, o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w PGE EJ 1, spółce podległej PGE EJ.

Jacek Dobrzyński, rzecznik CBA  mówi, że "chodzi o nadużycie uprawnień i doprowadzenie do szkody wielkich rozmiarów w majątku firmy PGE EJ 1 przez osoby pełniące w czasie objętym kontrolą funkcję prezesa i wiceprezesa spółki"

Wątpliwości CBA dotyczą 11 milionów złotych które PGE EJ1 wydała w latach 2010-2012 na zakup usługi określonej w dokumentach finansowych jako ,,budowanie i propagowanie pozytywnych emocji związanych z planowanymi strategicznymi inwestycjami na obszarze Pomorza, w szczególności związanymi z energetyką jądrową”. Pieniądze trafiły na konto klubu sportowego siatkarek „Trefl Sopot”. Współpraca z klubem została rozwiązana 24 sierpnia 2012 roku.

Jak ustalił Forbes, prokurator apelacyjny zdecydował o przekazaniu liczącego kilkanaście stron zawiadomienia CBA do Prokuratury Okręgowej w Płocku.

Prokuratura ma miesiąc na podjęcie decyzji, czy wszcząć śledztwo, ponieważ dostarczone przez CBA materiały dowodzą popełnienia przestępstwa, czy też odmówić, uznając, że przestępstwa nie było.

 

Źródło: Forbes, 20.05.2013; Violetta Krasnowska - Sałustowicz, Elektrowni atomowej jeszcze nie ma, a już są nadużycia?

Jak negatywne emocje mają Pomorzanie w stosunku do  budowy elektrowni jądrowej chyba najdobitniej pokazuje samo sformułowanie nazwy usługi: „budowanie pozytywnych emocji”.  No cóż, emocji nie da się zbudować za pieniądze, nawet tak duże.  Suma ta odpowiada rocznym  rachunkom za prąd prawie 7600 gospodarstw domowych (przy dzisiejszych cenach i założeniu, że przeciętne gospodarstwo zużywa ok. 2300 kWh rocznie).  Te 7600 rodzin przez cały rok płaciło za kontrakt zespołu siatkarek.

Kolejna organizacja w Koalicji Antyatomowej
23/04/2013 15:10:14

Z przyjemnością informujemy, że w dniu dzisiejszym do Koalicji Antyatomowej przystąpił Mieleński Ruch Niesubordynacji Obywatelskiej Przeciwko Atomowi w Gąskach.
Działania antyatomowego ruchu Ziemi Koszalińskiej można śledzić tutaj.
 

Światowy Dzień Turystyki w 2012 roku będzie promował energię odnawialną
07/08/2012 14:49:55

Podczas XIX sesji Zgromadzenia Ogólnego Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO) zatwierdzono miejsce oraz hasło, pod którym odbędą się uroczystości Światowego Dnia Turystyki w 2012 roku.


W 2012 roku oficjalne obchody Światowego Dnia Turystyki odbędą się 27 września w Maspalomas, Gran Canaria w Hiszpanii pod hasłem "Turystyka i zrównoważona energia - siłami napędowymi zrównoważonego rozwoju".  

"Turystyka jest w czołówce wielu najnowszych i najbardziej innowacyjnych inicjatyw zrównoważonego użytkowania energii. Wystarczy tylko wspomnieć o inwestycjach jakie mają być zrealizowane na rzecz odnawialnych źródeł energii dla lotnictwa lub o technologicznych rozwiązaniach energetycznych realizowanych w hotelach na całym świecie, aby zrozumieć, że energia odnawialna jest ważnym priorytetem dla sektora turystyki. Główny komunikat Światowego Dnia Turystyki 2012 pokazuje, że powyższe inicjatywy i zobowiązania nie tylko przyczynią się do ochrony środowiska, ale stworzą również możliwości gospodarcze i miejsca pracy dla milionów ludzi w turystyce, energetyce i innych sektorach" powiedział sekretarz generalny UNWTO, Taleb Rifai.
Wybór hasła przewodniego ogólnoświatowych obchodów ŚDT podkreśla potrzebę zbliżenia sektora turystyki i zainteresowanych podmiotów energetycznych w celu pobudzenia wkładu turystyki w zrównoważony rozwój.
Sztuką w atom! 26 kwietnia 2012
28/04/2012 03:10:39
W dniu 26 kwietnia, w rocznicę katastrofy w Czarnobylu, związany z Unią Polityki Realnej fundator fundacji „Volenti non fit iniuria” Jerzy Lipka, zorganizował pod Urzędem Rady Ministrów pikietę pro-atomową. Na stronie swej nie ukrywał nawet, że chodzi o ubiegnięcie przeciwników atomu. W ulotce nawoływał do „obrony energii jądrowej przed populistyczną wrzawą”.
Oprócz kilku zapowiedzianych prawicowców, na miejscu pojawiły się osoby z planszami prezentującymi sugestywne, mroczne grafiki Skaina Maya o antyatomowej treści. Wywiązały się dyskusje, w których prawicowcom trudno było wyjaśnić paradoks łączenia opcji wolno rynkowej i nacjonalistycznej z postulatem państwowego finansowania wielkiej zagranicznej, korporacyjnej inwestycji. Obecne na transparencie i skandowane hasło „Tak dla atomu, nie dla demagogii” zostało szybko przez niespodziewanych uczestników podchwycone i zmodyfikowane: „Nie dla atomu, nie dla demagogii”.

autor: Olgierd Dilis
Europejski Tydzień Akcji "Dla przyszłości bez Czarnobyla i Fukuszimy"
19/04/2012 20:58:29

Polska: Bielsko - Biała; Bydgoszcz, Chojnice, Choczewo, Chorzów, Darłówko, Gdańsk, Jelenia Góra, Kościerzyna, Koszalin, Krokowa, Kraków, Lublin, Łódź, Oświęcim, Opole, Poznań, Szczecin, Słupsk, Toruń, Warszawa, Wrocław

W dniach 23-29 kwietnia w ponad dwudziestu polskich miastach odbędą się wydarzenia edukacyjno - informacyjne organizowane w ramach Europejskiego Tygodnia Akcji "Dla przyszłości bez Czarnobyla i Fukuszimy". W tym samym czasie podobne akcje organizowane będą także na Ukrai...nie, w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Hiszpanii.

Na zaproszenie organizatorów Polskę odwiedzą goście z Ukrainy, którzy w 1986 roku i później bezpośrednio uczestniczyli w likwidowaniu skutków katastrofy nuklearnej w elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Na organizowany cykl spotkań przyleci także Japończyk, który prowadził gospodarstwo rolne w odległości około 50 km od elektrowni w Fukuszimie. Goście opowiadać będą o swoich doświadczeniach związanych z katastrofami nuklearnymi, które miały bezpośredni i dramatyczny wpływ na ich życie.

W ramach Tygodnia Akcji, oprócz spotkań z zagranicznymi gośćmi, w całej Polsce odbywać się będą także wykłady, szkolenia, prezentacje i dyskusje, organizowane lokalnie przez kilkanaście organizacji pozarządowych i innych podmiotów uczestniczących w projekcie. Wskazywane będą modele rozwoju polskiej energetyki alternatywne wobec proponowanego przez polski rząd programu budowy elektrowni jądrowych. Wśród grup zaangażowanych w organizację Tygodnia Akcji są m.in. komitety obywatelskie protestujące przeciwko planom budowy elektrowni jądrowej w Gąskach, Choczewie i Żarnowcu, a także grupy sprzeciwiające się wydobywaniu złóż uranu w Sudetach.

Tydzień Akcji „Dla przyszłości bez Czarnobyla i Fukuszimy” rozpocznie się konferencją prasową, która odbędzie się w Centrum Konferencyjnym Zielna w Warszawie (ul. Zielna 37) w dniu 23.04 o godz. 10:00. Oprócz organizatorów wezmą w niej udział prof. Angelina Nyagu i Borys Derkacz z Ukrainy, Toshinari Hata z Japonii oraz Mycle Schneider, ekspert ds. energetyki jądrowej z Francji.

Inicjatorem i koordynatorem Tygodnia Akcji w Europie jest niemiecka organizacja społeczna Internationales Bildungs und Begegnungswerk (IBB). W Polsce projekt koordynuje Stowarzyszenie Ekologiczno – Kulturalne „Wspólna Ziemia”.

Organizacja Tygodnia Akcji „Dla przyszłości bez Czarnobyla i Fukuszimy” w ponad dwudziestu polskich miastach jest możliwa dzięki pomocy organizacyjnej i finansowej Fundacji im. Heinricha Bölla oraz Fundacji Greenpeace Polska.

Kontakt: info@wspolnaziemia.org, tel. 660040248 (Radosław Sawicki)


Program Europejskiego Tygodnia Akcji „Dla przyszłości bez Czarnobyla i Fukuszimy”

Bielsko – Biała
24.04, godz. 16:00
konferencja "Dla przyszłości bez Czarnobyla i Fukuszimy", w programie:
- otwarte spotkanie z Valerim Lutsyvem
- pokaz filmu "Czarnobyl Forever"
- wykład Wojciecha Kłosowskiego pt. "Energetyka jądrowa - ślepa uliczka”
- wykład Piotra Dominiaka pt. "Z wiatrem czy pod prąd? Jak odnawialne źródła energii mogą zrewolucjonizować polską energetyką?"
- dyskusja z udziałem zaproszonych gości
budynek Wyższej Szkoły Administracji w Bielsku - Białej
ul. A. Frycza Modrzewskiego 12
organizatorzy: Fundacja Pozytywnych Zmian oraz WSA w Bielsku - Białej

Bydgoszcz
24.04, godz. 17:00
otwarte spotkanie z prof. Angeliną Nyagu
foyer Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy
ul. Marcinkowskiego 12
organizator: MCK w Bydgoszczy

Chojnice
24.04, godz. 11:00
otwarte spotkanie z Toshinari Hata
Sopocka Szkoła Wyższa, ul. Młodzieżowa 44

25.04. godz. 17:00
otwarte spotkanie z prof. Angeliną Nyagu
Herbaciarnia Kredenz, ul. 31 Stycznia
organizator: Stowarzyszenie „Wspólna Ziemia”, SSW w Chojnicach

Choczewo
26.04, godz. 17:00
otwarte spotkanie z Vladlenem Lepskym i Toshinari Hata w Zespole Szkół w Choczewie
organizator: Komitet Obywatelski „Nie dla atomu”

Chorzów
22.04, godz. 12:00 – 16:00
pokaz filmu "Jądro wieczności" (75 min.) oraz otwarte spotkanie i dyskusja z udziałem Valeriego Lutsyva; spotkanie poprowadzą Monika Paca i Maciej Smykowski (przewodniczący katowickiego koła Zieloni 2004 "Alternatywa")
WPKiW Chorzów, "Rebel Garden", al. Gen. J. Ziętka 7
(przy wejściu do chorzowskiego ZOO)
organizator: Zieloni 2004

Darłówko
25.04, godz. 18.00
otwarte spotkanie z Wladlenem Lepskym i Toshinari Hata w Hotelu "Jan" w Darłówku
organizator: Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Wicie

Gdańsk
28.04, godz. 12:00
demonstracja uliczna przeciwko rządowym planom budowy elektrowni jądrowych w Polsce
początek: Dwór Artusa, ul. Długa

28.04, godz. 14:00
otwarte spotkanie z prof. Angeliną Nyagu oraz Wladlenem Lepskym, a także przedstawicielami lokalnych komitetów antyatomowych z Gąsek, Choczewa, Żarnowca i Jeleniej Góry
sala BHP Stoczni Gdańskiej
organizatorzy: Pomorska Inicjatywa Antynuklearna, Greenpeace, Stowarzyszenie na Styku

Jelenia Góra
27.04, godz. 14:00
konferencja "Zagrożenie kopalniami uranu w regionie jeleniogórskim - w 26. rocznicę Czarnobyla - z udziałem naocznego świadka", w programie:
- „Polski Program Atomowy a zagrożenie kopalniami uranu” - Jerzy Niczyporuk (organizator)
- „Postępowania administracyjne w sprawie przygotowań do budowy kopalni uranu w Sudetach” - Katarzyna Andrzejewska (radna Gminy Stara Kamienica)
- „Wybrane Fatalne Fakty - konsekwencje budowy kopalni uranu” - Peter Diehl, autor strony www.wise-uranium.org
- „Konsekwencje skażenia radioaktywnego - relacja uczestnika i naocznego świadka likwidacji szkód w Czarnobylu po 1986 roku” - Borys Derkach z Ukrainy;
aula Uniwersytetu Ekonomicznego w Jeleniej Górze
ul. Kochanowskiego 8
organizator: Zieloni 2004

Kościerzyna
26.04, godz. 10:00 - 13:00
konwersatorium nt. energetyki jądrowej z udziałem prof. Angeliny Nyagu oraz młodzieży a także prezentacja Łucji Ptaszyńskiej nt. marnowania energii
Sala Konferencyjna Sali Widowiskowej im. Lubomira Szopińskiego
organizator: Kaszubskie Stowarzyszenie Ekologiczne

Koszalin
24.04, godz. 17:00
otwarte spotkanie z Toshinari Hata i Wladlenem Lepskym
I LO im. Stanisława Dubois, ul. Komisji Edukacji Narodowej 1
organizatorzy: Zieloni 2004, Komitet Obywatelski „Nie dla atomu”

Krokowa
27.04, godz. 18:30
otwarte spotkanie z Toshinari Hata, prof. Angeliną Nyagu i Wladlenem Lepskym
Zamek w Krokowej

28.04, godz. 11.00 - 15.30
warsztaty pt. „NIE dla atomu. TAK dla lepszych rozwiązań”
(w programie m.in. zielone miejsca pracy, rozproszone źródła energii,
przykłady zrównoważonego rozwoju innych gmin w Polsce)
Zamek w Krokowej
organizatorzy: Eko-Żarnowiec, Green European Foundation, Fundacja im. Heinricha Bölla, Zielony Instytut, Fundacja Muses.tv

Kraków
25.04, godz. 18.00
otwarte spotkanie z Valerim Lutsyvem
Cafe Finka, ul. Warszauera 1
organizator: Greenpeace

Lublin
24.04, godz. 18:00
otwarte spotkanie z Borysem Derkaczem
Kawiarnio-Księgarnia "Spółdzielnia"
ul. Peowiaków 11
organizator: Zieloni 2004

Łódź
25.04, godz. 18:00
otwarte spotkanie z Borysem Derkaczem oraz projekcja filmu dokumentalnego „Only Believe the Wind - Czarnobyl 20 lat później”
Świetlica Krytyki Politycznej, ul. Piotrkowska 101 (lewa oficyna, I piętro)
organizator: Klub Myśli Nieoswojonej we współpracy z Krytyką Polityczną.

Oświęcim
26.04, godz. 18:00
otwarte spotkanie z Valerim Lutsyvem
Miejska Bibliotecka Publicznej im. Łukasza Górnickiego – Galeria Książki
ul. Nojego 2B
organizator: Towarzystwo na rzecz Ziemi

Opole
23.04, godz. 17:00
otwarte spotkanie z Valerim Lutsyvem
Villa Academika, ul. Powstańców Śląskich 22
organizator: Krystyna Słodczyk

Poznań
28.04, godz. 18.00
otwarte spotkanie z Borysem Derkaczem
The Rootz, ul. Kazimierza Kantaka 4
organizator: Greenpeace

Szczecin
23.04, godz. 17.00
otwarte spotkanie z Wladlenem Lepskym
PCK, Al. Wojska Polskiego 63
organizatorzy: Greenpeace, Zieloni 2004

Słupsk
25.04, godz. 13.00
konferencja prasowa nt. energetyki jądrowej z udziałem Toshinari Hata i Wladlena Lepskyego Centrum Inicjatyw Obywatelskich, ul. Sienkiewicza 19 (II pietro)

25.04,godz. 16.00
kawiarenka obywatelska nt. przyszłości energetyki i zagrożeń związanych z energią jądrową z udziałem m.in. Toshinari Hata i Wladlena Lepskyego oraz przedstawicieli ruchów ekologicznych
herbaciarnia w Spichleżu Richtera na Wyspie Młyńskiej
organizator: Aktywne Pomorze, CIO w Słupsku

Toruń
24.04, godz. 12:00
otwarte spotkanie z prof. Angeliną Nyagu
Kino Centrum / Centrum Sztuki Współczesnej
Wały Gen. Sikorskiego 13
organizator: Grupa KOZEE we współpracy z Krytyką Polityczną

Warszawa
23.04, godz. 10:00
konferencja prasowa rozpoczynająca Tydzień Akcji „Dla przyszłości bez Czarnobyla i Fukuszimy” z udziałem prof. Angeliny Nyagu, Toshinari Hata oraz Borysa Derkacza, a także Mycle’a Schneidera (Francja) i Jana Haverkampa z Greenpeace
Centrum Konferencyjne Zielna, ul. Zielna 37

23.04, godz. 17:00
otwarte debata publiczna z udziałem prof. Angeliny Nyagu, Toshinari Hata oraz Borysa Derkacza, a także Radka Gawlika z Zielonych 2004 i Jana Haverkampa z Greenpeace; prowadząca: Agnieszka Grzybek (Zieloni 2004)
ul. Marszałkowska 1
organizatorzy: Fundacja im. Heinricha Bölla, Zieloni 2004, Greenpeace

Wrocław
26.04, godz. 13.00 - 13.30
konferencja prasowa nt. energetyki jądrowej, Rynek, Pod Pręgierzem

26.04, godz. 17.00 - 19.30
otwarte spotkanie z udziałem Borysa Derkacza
Ksiegarnia Tajne Komplety
ul. Przejście Garncarskie 2
organizator: Stowarzyszenie „Eko-Unia”, Zieloni 2004
 

 

Trzecie spotkanie na temat energetyki jądrowej -Francja, Niemcy, Japonia po Fukuszimie
19/04/2012 20:21:02

Fundacja im. Heinricha Boella oraz Instytut na rzecz Ekorozwoju serdecznie zapraszają Państwa na konferencję pt.:"Trzecie spotkanie na temat energetyki jądrowej - Francja, Niemcy, Japonia po Fukuszimie".
 
Konferencja odbędzie się 23 kwietnia 2012r. w godz 11:00-15:00 (rejestracja od godziny 10:30) w Centrum Konferencyjnym Zielna, ul. Zielna 37 w Warszawie.

PROGRAM KONFERENCJI

11:00 – 11:15 Otwarcie konferencji – Krzysztof Kamieniecki – Instytut na rzecz Ekorozwoju
                          Monika Walencka – Fundacja im. H.Bolla
11:15 – 11:45 Urban Rid – Ministerstwo Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa 
                          Nuklearnego, Niemcy
                          Zmiana w polityce Niemiec – debata na temat energetyki jądrowej. 
                          Nowa strategia.
11:45 – 12:00 Mycle Schneider - Niezależny ekspert d/s energetyki jądrowej, Francja
                          Francuski program nuklearny.
12:00 - 12:30 Pytania i odpowiedzi
12:30 – 13:00 Yasuhiro Igarashi – doktorant studiujący w Polsce, Japonia
                          Japonia po awarii Fukushima
13:00 – 13:30 Mycle Schneider - Niezależny ekspert d/s energetyki jądrowej, Francja
                          Energetyka jądrowa na świecie po Fukushima. Przegląd.
13:30 – 14:30 Dyskusja
 

Prawie 95 % mieszkańców gminy Mielno przeciwnych budowie elektrowni jądrowej!
13/02/2012 06:12:55

Referendum w gminie Mielno dało jednoznaczną odpowiedź na pytanie co sądzą mieszkańcy o planach PGE - przeciwnych nie tylko budowie elektrowni jądrowej ale i rozpoczęciu jakichkolwiek prac badawczych związanych z tą inwestycją było 94,3% głosujących. Frekwencja referendum wyniosła 57%, znacznie przekraczając wymagane dla jego ważności 30%.

Film z Gąsek na tvn24, Adam Warżawa

Spotkanie w Mielnie w sprawie elektrowni atomowej, Serwis Głosu Koszalińskiego  www.gk24.pl

Muzyka przeciw atomowi 2
18/01/2012 03:59:28
4P: Bunt Maszyn - protest song
Ostateczny Krach Systemu Pożyczyć Kasę Małemu
31/08/2011 20:25:49

Jak korporacje manipulują polityką. Obejrzyj koniecznie, by nie dać się nigdy więcej omamić!

Zaproszenie od Profesora Dakowskiego
16/05/2011 20:11:54
Mili Państwo!

Będę w Telewizji TRWAM we środę, 18 -go (od 18-15) i w Radio Maryja (Rozmowy Niedokończone) (po 21-szej)
 

Temat: Energetyka rozproszona i odnawialna - a plany energetyki jądrowej . KOSZTY

 

Proszę zawiadomić różnych przeciwników EJ, by wchodzili na antenę,
szczególnie Zielonych, bo przecie chyba nie słuchiwują RM...
A od naszego odzewu zależy sukces audycji
 
Pozdrawaim
Mirosław Dakowski
Czy Rząd sobie z nas kpi?
21/03/2011 17:53:27
Art. 5
Rzeczpospolita Polska strzeże niepodległości i nienaruszalności swojego terytorium, zapewnia wolności i prawa człowieka i obywatela oraz bezpieczeństwo obywateli, strzeże dziedzictwa narodowego oraz zapewnia ochronę środowiska, kierując się zasadą zrównoważonego rozwoju.
Art. 68
4. Władze publiczne są obowiązane do zwalczania chorób epidemicznych i zapobiegania negatywnym dla zdrowia skutkom degradacji środowiska.
Art. 74
1. Władze publiczneprowadzą politykę zapewniającą bezpieczeństwo ekologiczne współczesnemu i przyszłym pokoleniom.
2. Ochrona środowiska jest obowiązkiem władz publicznych.
3. Każdy ma prawo do informacji o stanie i ochronie środowiska.
4. Władze publiczne wspierają działania obywateli na rzecz ochrony i poprawy stanu środowiska.
Art. 86
Każdy jest obowiązany do dbałości o stan środowiska i ponosi odpowiedzialność za spowodowane przez siebie jego pogorszenie. Zasady tej odpowiedzialności określi ustawa.
Protest w Gdańsku
21/03/2011 15:57:29
W niedzielę, 20 III 2011, odbyła się w Gdańsku pierwsza demonstracja organizowana przez Pomorską Inicjatywę Antynuklearną – nową grupę skupiającą przeciwników planów rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. Akcja miała na celu zwrócenie uwagi opinii publicznej nie tylko na szereg niebezpieczeństw i kosztów związanych z funkcjonowaniem elektrowni atomowych, ale również na brak debaty społecznej na tak istotny temat, pomijanie uczestnictwa obywateli w podejmowaniu taki istotnej decyzji i przekłamania w przedstawianiu opinii publicznej zagadnienia energetyki jądrowej.
            Demonstrację rozpoczęto przy Złotej Bramie, gdzie przemawiał Janusz Waluszko, czynny uczestnik protestów przeciw budowie EJ Żarnowiec w latach 1988-89. Zwrócił on uwagę na analogię w podchodzeniu do energetyki jądrowej przez władze komunistyczne oraz neoliberalne, zarówno w latach PRL jak i dziś: podejmowanie decyzji ponad głowami społeczeństwa, poświęcanie ogromnych nakładów finansowych na inwestycje wątpliwe ekonomicznie, lekceważenie zagrożeń, które niesie z sobą energetyka jądrowa. Następnie, przy rytmach trójmiejskiej Samby uczestnicy przemaszerowali ulicą Długą i Długim Targiem rozdając ulotki, skandując, oraz zbierając podpisy od przeciwników rozwoju EJ w Polsce (petycje brane były też przez przechodniów, którzy deklarowali, że będą zbierać samodzielnie podpisy w swoim kręgu znajomych). Demonstranci, w nawiązaniu do święta Pierwszego Dnia Wiosny, przygotowali marzannę będącą w tym przypadku symbolem „złej energii” - zła, którego chcą się pozbyć.
            Demonstrację zakończono wracając pod Ratusz Głównego Miasta, gdzie ponownie przemawiano. Tym razem mówcy kładli nacisk na szczegółowe negatywne aspekty związane z energetyką jądrową: kwestie związane z bezpieczeństwem i kosztami związanymi z zapewnieniem jego odpowiedniego poziomu, z pozbywaniem się odpadów wysoko radioaktywnych, stanie sieci przesyłowej kraju, oraz alternatywach jakie można zaproponować Polsce, dysponując tak pokaźnymi środkami, jakie przeznaczył rząd na plan rozwoju energetyki jądrowej w Polsce.
Kolejna demonstracja w Gdańsku odbędzie się 26 kwietnia, w 25. rocznicę katastrofy w Czarnobylu.

Pomorska Inicjatywa Antynuklearna w Panoramie.

Film z demonstracji w Gańsku.

Artykuły:

Nasze Miasto

Wybrzeże24

 

Apel
18/02/2011 02:30:25
APEL DO ORGANIZACJI I ŚRODOWISK PRZECIWNYCH
ROZWOJOWI ENERGETYKI JĄDROWEJ W POLSCE
O WZIĘCIE UDZIAŁU W PRZYGOTOWANIU OBCHODÓW
25-TEJ ROCZNICY KATASTROFY ELEKTROWNI ATOMOWEJ W CZARNOBYLU.
 
W związku ze zbliżającą się 25-tą rocznicą katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu zwracamy się do wszystkich, którzy nie zgadzają się na rozwój energetyki jądrowej w Polsce, o aktywne włączenie się w przygotowania obchodów rocznicowych. Chcemy opracować wspólny harmonogram działań rocznicowych planowanych przez poszczególne organizacje i środowiska, tak abyśmy mogli wspierać się w naszych działaniach. Chcemy dotrzeć z naszym przekazem do mediów  i opinii publicznej. Chcemy przekonać społeczeństwo, że budowa elektrowni atomowych w Polsce jest złym rozwiązaniem i nie zapewni ani bezpieczeństwa energetycznego ani czystości środowiska. 
Wstępny harmonogram z terminami i miejscami planowanych wydarzeń jest aktualnie w opracowaniu i będzie na bieżąco aktualizowany i publikowany oraz dystrybuowany do zainteresowanych stron. Zgłoszenia planowanych wydarzeń prosimy przesyłać za pomocą formularza kontaktowego na podstronie "Koalicja Antyatomowa".
Inicjatywa Antynuklearna
Greenpeace 
Partia Zieloni 2004
Polska Partia Pracy – Związek Zawodowy SIERPIEŃ’80
Fundacja Dzika Polska
3FALA
Fundacja Klamra
26 lat od tragedii w Czarnobylu
18/02/2011 02:10:25
26 kwietnia 1986 roku, 23 minuty po godzinie pierwszej, w reaktorze elektrowni w Czarnobylu doszło do eksplozji. Chmury radioaktywne rozpoczęły swoją wędrówkę po Europie. Po wybuchu siła promieniowania równała się wybuchowi 500 bomb atomowych, jakie Amerykanie zrzucili na Hiroszimę. Wybuch w czarnobylskiej elektrowni na Ukrainie przy granicy z Białorusią był najtragiczniejszą katastrofą w dziejach energetyki jądrowej.
Pierwszą chmurę radioaktywną skierował wiatr w kierunku Białorusi. Białoruska opozycja twierdzi, że po pierwszej ewakuacji mieszkańców z bezpośredniej strefy zagrożenia, nikt nie podjął kroków, aby uchronić ludzi przed kolejnymi dawkami promieniowania. Ludność mieszkająca na terenach napromieniowanych żywi się tym, co wyhoduje na swoich skażonych działkach.
Polska z powodu bliskiej odległości od miejsca awarii była również narażona na skażenie. Dobę po wybuchu zanotowano pierwszy wzrost promieniowania w powietrzu na terenach Polski, ze względu na brak jakichkolwiek informacji ze strony władz ZSRR. Do atmosfery przedostały się duże ilości substancji promieniotwórczych: cezu-137 i jodu-131.
Ukraińskie dane mówią natomiast o 3 milionach poszkodowanych, z czego milion stanowić miały dzieci. Lekarze przekonują, że wśród dzieci ze skażonych terenów wyższy jest poziom zachorowań na tarczycę, choroby układu oddechowego i krążenia. Na likwidację następstw tragedii, w tym leczenie chorych, Ukraina wydała dotychczas kilkanaście miliardów dolarów. Do dziś wokół Czarnobyla rozciąga się 30 kilometrowa zamknięta strefa.

W grudniu 2003 roku decyzją Zgromadzenia Ogólnego ONZ 26 kwietnia został ogłoszony Międzynarodowym Dniem Pamięci Ofiar awarii atomowych i katastrof.

Film BITWA O CZARNOBYL

Film NAPROMIENIOWANI
O ludziach zamieszkujacych dawny poligon nuklearny w Kazachstanie

Film SKUTKI BRONI URANOWEJ

 
16 element(y|ów)

<< Wszystkie kategorie


 
Najnowsze wiadomości
Nadchodzące wydarzenia
luty, 2011
marzec, 2011
kwiecień, 2011
maj, 2011
sierpień, 2011
styczeń, 2012
luty, 2012
marzec, 2012
kwiecień, 2012
sierpień, 2012
kwiecień, 2013
maj, 2013
czerwiec, 2013
lipiec, 2013
październik, 2013
grudzień, 2013
luty, 2014
BlogKoalicja Antyatomowa