Polska wolna od atomu
NIE dla energii jądrowej
Blog
RSS
Apel
18/02/2011 02:30:25
APEL DO ORGANIZACJI I ŚRODOWISK PRZECIWNYCH
ROZWOJOWI ENERGETYKI JĄDROWEJ W POLSCE
O WZIĘCIE UDZIAŁU W PRZYGOTOWANIU OBCHODÓW
25-TEJ ROCZNICY KATASTROFY ELEKTROWNI ATOMOWEJ W CZARNOBYLU.
 
W związku ze zbliżającą się 25-tą rocznicą katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu zwracamy się do wszystkich, którzy nie zgadzają się na rozwój energetyki jądrowej w Polsce, o aktywne włączenie się w przygotowania obchodów rocznicowych. Chcemy opracować wspólny harmonogram działań rocznicowych planowanych przez poszczególne organizacje i środowiska, tak abyśmy mogli wspierać się w naszych działaniach. Chcemy dotrzeć z naszym przekazem do mediów  i opinii publicznej. Chcemy przekonać społeczeństwo, że budowa elektrowni atomowych w Polsce jest złym rozwiązaniem i nie zapewni ani bezpieczeństwa energetycznego ani czystości środowiska. 
Wstępny harmonogram z terminami i miejscami planowanych wydarzeń jest aktualnie w opracowaniu i będzie na bieżąco aktualizowany i publikowany oraz dystrybuowany do zainteresowanych stron. Zgłoszenia planowanych wydarzeń prosimy przesyłać za pomocą formularza kontaktowego na podstronie "Koalicja Antyatomowa".
Inicjatywa Antynuklearna
Greenpeace 
Partia Zieloni 2004
Polska Partia Pracy – Związek Zawodowy SIERPIEŃ’80
Fundacja Dzika Polska
3FALA
Fundacja Klamra
26 lat od tragedii w Czarnobylu
18/02/2011 02:10:25
26 kwietnia 1986 roku, 23 minuty po godzinie pierwszej, w reaktorze elektrowni w Czarnobylu doszło do eksplozji. Chmury radioaktywne rozpoczęły swoją wędrówkę po Europie. Po wybuchu siła promieniowania równała się wybuchowi 500 bomb atomowych, jakie Amerykanie zrzucili na Hiroszimę. Wybuch w czarnobylskiej elektrowni na Ukrainie przy granicy z Białorusią był najtragiczniejszą katastrofą w dziejach energetyki jądrowej.
Pierwszą chmurę radioaktywną skierował wiatr w kierunku Białorusi. Białoruska opozycja twierdzi, że po pierwszej ewakuacji mieszkańców z bezpośredniej strefy zagrożenia, nikt nie podjął kroków, aby uchronić ludzi przed kolejnymi dawkami promieniowania. Ludność mieszkająca na terenach napromieniowanych żywi się tym, co wyhoduje na swoich skażonych działkach.
Polska z powodu bliskiej odległości od miejsca awarii była również narażona na skażenie. Dobę po wybuchu zanotowano pierwszy wzrost promieniowania w powietrzu na terenach Polski, ze względu na brak jakichkolwiek informacji ze strony władz ZSRR. Do atmosfery przedostały się duże ilości substancji promieniotwórczych: cezu-137 i jodu-131.
Ukraińskie dane mówią natomiast o 3 milionach poszkodowanych, z czego milion stanowić miały dzieci. Lekarze przekonują, że wśród dzieci ze skażonych terenów wyższy jest poziom zachorowań na tarczycę, choroby układu oddechowego i krążenia. Na likwidację następstw tragedii, w tym leczenie chorych, Ukraina wydała dotychczas kilkanaście miliardów dolarów. Do dziś wokół Czarnobyla rozciąga się 30 kilometrowa zamknięta strefa.

W grudniu 2003 roku decyzją Zgromadzenia Ogólnego ONZ 26 kwietnia został ogłoszony Międzynarodowym Dniem Pamięci Ofiar awarii atomowych i katastrof.

Film BITWA O CZARNOBYL

Film NAPROMIENIOWANI
O ludziach zamieszkujacych dawny poligon nuklearny w Kazachstanie

Film SKUTKI BRONI URANOWEJ

 
2 element(y|ów)


 
Najnowsze wiadomości
Nadchodzące wydarzenia
luty, 2011
marzec, 2011
kwiecień, 2011
maj, 2011
sierpień, 2011
styczeń, 2012
luty, 2012
marzec, 2012
kwiecień, 2012
sierpień, 2012
kwiecień, 2013
maj, 2013
czerwiec, 2013
lipiec, 2013
październik, 2013
grudzień, 2013
luty, 2014
BlogKoalicja Antyatomowa